اشتغال تزئینی

اشتغال تزئینی,
● بررسی تبلیغات دولت در مورد ایجاد اشتغال
از ابتدای روی کار آمدن دولت نهم وزارت کار مسوولیت تبلیغاتی یکی از مهمترین شعارهای دولت یعنی اشتغال زایی را به عهده داشته. روزی نیست که خبری درخصوص پرداخت وام های مهررضا، کارگاه های کوچک زودبازده و... برای پدید آوردن فرصت های شغلی توسط وزیر کار و معاونانش مخابره نشود، اما آنچه به تازگی با سخنان وزیر کار آشکار شد این است که شغل هایی که توسط دولت ایجاد می شود به هیچ وجه استاندارد نیست و دولت با آماری که اعلام کرده به نقض قانون اعتراف کرده است.
نکته حیرت انگیزی که در سخنان وزیر کار وجود دارد و اعتراف به آن از جانب یک مقام عالی رتبه عجیب به نظر می رسد، این چنین است؛ «با وجود بازنشستگی تعدادی از شاغلان در دو سال گذشته، یک میلیون و ۹۵۰ هزار نفر به تعداد شاغلان کشور اضافه شده، اما در طول دو سال گذشته حدود ۶۰۰ هزار نفر به تعداد شاغلان بیمه شده در کشور افزوده شده است.»
در واقع شخص وزیر اعتراف کرد که از مجموع شغل هایی که مدعی پدیدآوردنش هستند، یک میلیون و ۳۵۰ شغل غیرقانونی ایجاد شده چون این تعداد با وجود اشتغال به کار بیمه نشده اند و این خلاف ماده ۲۸ قانون تامین اجتماعی است که دولت وظیفه اجرای آن را به عهده دارد. همچنین وزیر کار دیروز در حاشیه جلسه هیات دولت گفت؛ اگر این جهشی که با توجه به افق چشم انداز در کشور وجود دارد ادامه یابد، طی دو برنامه توسعه ما به نرخ بیکاری ۴ الی ۵ درصدی می رسیم که در دنیا چنین نرخی را اشتغال کامل و نسبی می گویند.
محمد جهرمی در گفت وگو با خبرنگاران، درخصوص اعتبارات اشتغال زایی برای حل مشکل بیکاری در سفرهای استانی هیات دولت، اظهار داشت؛ در سفرهای استانی اعتباراتی برای اشتغال زایی اختصاص داده شده که خوشبختانه کل حرکتی که ما درخصوص اشتغال زایی دنبال کرده ایم، بسیار موفق بوده است.
وی با بیان اینکه ما این کار را به خود شهرستان ها و استان ها واگذار کرده ایم، گفت؛ تاکنون بیش از ۸۰۰ هزار طرح توسط شهرستان ها به بانک ها اعلام شده که خوشبختانه یک تیم بزرگی را برای نظارت بر این پروژه ها و طرح ها اختصاص داده ایم که اولین گزارش آنان درخصوص بیش از ۲۵۰۰ طرحی که مورد بررسی قرار گرفته نشان دهنده آن است که ۵/۹۵ درصد انعقاد قرارداد شده یا به بهره برداری رسیده است.جهرمی در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه این طرح ها چقدر در رفع بیکاری ها موثر بوده است، تصریح کرد؛ آنچه آمارها نشان می دهد این است که بهار سال جاری نسبت به بهار سال گذشته بیش از نیم درصد بیکاری در سراسر کشور کاهش نشان می دهد.
وزیر کار با ابراز امیدواری از اینکه بانک ها امسال بیش از سال گذشته اعتبارات بنگاه های زودبازده را تامین کند، گفت؛ ما اعتقاد داریم امسال اشتغال نسبت به گذشته بهبود خواهد یافت. وزیر کار در روزهای گذشته نیز سخنانی درباره مساله اشتغال ایراد کرده بود. او هدف گذاری برنامه توسعه اقتصادی- اجتماعی و فرهنگی را ایجاد چهار میلیون و ۴۸۰ هزار فرصت شغلی دانست که باید به طور متوسط سالانه ۹۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شود. پس اینجا لازم است تذکر داده شود که «کار» و «شغل» مفهوم و معنی مشخصی دارند.
برای روشن شدن این مفهوم لازم است فصل اول قانون کار را که وزارت کار مسوول اجرایش است، خواند. شغلی که مشمول بیمه نشود اساساً استاندارد نیست. پس وزارت کار تنها می تواند مدعی ایجاد ۶۰۰ هزار شغل در دو سال گذشته شود. بنابراین اگر سهم هر سال را ایجاد ۳۰۰ هزار شغل بدانیم سوال اینجا است که چگونه قرار است جهشی بیش از ۳ برابر رقم فعلی داشته ب��شیم؟
سعید فرزانه
منبع : روزنامه اعتماد

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه