افسردگی بارداری

افسردگی بارداری

افسردگی در بارداری را جدی بگیرید و برای رفع آن، نهایت تلاش خود را بکنید.

تغییر خلق و خو در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی رخ می‌دهد، اما این تغییر حالت تا کجا می‌تواند طبیعی باشد؟ تغییرات هورمونی در زنان باردار می‌تواند موجب استرس و اضطراب بیش از اندازه شوند. اضطراب از حالت هایی است که باید در دوران بارداری به درمان آن پرداخت.
افسردگی و اضطراب ممکن است تشخیص داده نشوند، زیرا بیشتر خانم‌ها احساسات خود را انکار کرده و آن‌ها را به حساب بدخلقی موقتی می‌گذارند که اغلب به همراه حاملگی رخ می‌دهد. اما فراموش نکنید که شما باید به پزشک یا ماما بگویید که چه احساسی دارید. سلامت روانی شما به اندازه سلامت جسمی‌تان اهمیت دارد و در واقع می‌تواند سلامت جسمی‌تان را تحت تأثیر قرار دهد.
پژوهش‌ها نشان می‌دهند که افسردگی و اضطراب می‌تواند خطر زایمان زودرس را افزایش دهد. در صورت عدم درمان این وضعیت می‌تواند بر توانایی شما در مراقبت از خود و نوزاد در حال رشدتان تاثیر بگذارد.

پرسش شماره 1: با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما. من به افسردگی بارداری دچار شدم. به روانپزشک مراجعه کردم؛ ایشان قرص سیتالوپرام برام تجویز کردند اما از ترس وابستگی به دارو و داشتن اثرات منفی روی جنین دارو را مصرف نکردم. خیلی نگران و مضطربم، خواهش می‌کنم راهنماییم کنید. آیا با مصرف این دارو افسردگی‌ام از بین می‌رود؟ آیا از افسردگی بعد از زایمان در امان خواهم بود؟

پاسخ مشاور سایت (سرکار خانم خالقی): با سلام. افسردگی شدید (که تداوم دارد و در عملکرد روزمره تان اختلال ایجاد کرده)، در دوران بارداری موجب می‌شود نتوانید مراقبت‌های بارداری (از جمله تغذیه، مراجعه به پزشک برای چکاپ و ...) را به‌خوبی انجام دهید و در روابط‌تان با همسر و کودکان دیگر نیز تاثیر منفی می‌گذارد؛ و خطر این موارد از خطر جزئی داروهای ضد افسردگی بیشتر است. برخی داروهای ضد افسردگی برای مصرف در دوران بارداری ایمن‌ترند که داروی نام برده جزء این دسته قرار دارد. اگر پزشک متخصص دارو را برای شما تجویز کرده است، احتمالا مزایای مصرف آن را از معایب عدم مصرف آن سنگین‌تر ارزیابی کرده است و بهترست دارو را مصرف کنید.البته اکثر داروهای ضد افسردگی باید چندین هفته به طور مرتب مصرف شوند تا اثرات ضد افسردگی خود را نشان دهند. در طی مصرف با پزشک در ارتباط باشید و خودسرانه دارو را قطع نکنید.
افسردگی بارداری در صورت عدم درمان ممکن است پس از زایمان تشدید شود و بر رابطه تان با نوزاد و مراقبت از او تاثیر بگذارد.
علاوه بر انجام توصیه پزشک، پیاده روی ملایم روزانه و مصرف مواد غذایی مملو از امگا 3 مانند گردو می‌تواند روی بهبود خلق‌تان تاثیر بگذارد.
اگر در پس افسردگی‌تان عوامل دیگری به‌جز بارداری وجود دارند مراجعه به روانشناس متبحر، در کنار روانپزشک می‌تواند مشکلات را به صورت ریشه‌ای برطرف کند.

مطلب افسردگی در دوران بارداری را به دقت بخوانید و از همه علائم و درمان‌های آن باخبر شوید.

پرسش شماره 2: من جایی خواندم که مصرف امگا 3 در دوران بارداری هم از افسردگی دوران بارداری جلوگیری می‌کند و هم در کم کردن احتمال بروز افسردگی پس از زایمان نقش عمده‌ای دارد؛ آیا به نظر شما درست است؟

پاسخ مشاور سایت ( سرکار خانم خالقی): بله، درست است. مصرف متعادل امگا 3، که در برخی مواد غذایی مانند گردو و ماهی‌های چرب مثل سالمون موجود است، نقش مهمی در بهبود خلق و خو در دوران بارداری دارد و به رشد مغز جنین هم کمک می کند. البته در دوران بارداری بهتر است بیشتر از 2 وعده ماهی در هفته مصرف نشود (حدود 170 تا 340 گرم در هفته).

از ماهی خوردن در بارداری بیشتر بدانید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه