علی‌کریمی: دایی فقط به فکر منافع خودش است

علی‌کریمی: دایی فقط به فکر منافع خودش است

برنامه نود پس از یک هفته تعطیلی، از این هفته دوباره روی آنتن رفت تا با ورود دوربین‌ها به ورزشگاه‌ها در هفته چهاردهم این برنامه، بار دیگر نزدیک به چهار ساعت تا نخستین ساعات روز دوشنبه مهمان خانه‌های مردم باشد. این برنامه البته موضوعات جذابی را هم دنبال کرده بود؛ از بازیکن‌سالاری در فوتبال ایران تا ماجرای دادگاه‌های این روزهای ورزشکاران و قهرمانان.

به گزارش «کمیاب»، پس از یک هفته تعطیلی، عادل فردوسی‌پور با دست پر به برنامه نود این هفته آمد؛ آنقدر پر که از ویدئوی جذاب مصاحبه تولد علی کریمی، تنها بخشی از آن را پخش کردند. تولد علی کریمی، بازی‌های هفته چهاردهم لیگ بر‌تر، شکایت دایی از مایلی‌کهن و شکایت وزیر ورزش از دایی و بازیکن سالاری در فوتبال ایران، از مهم‌ترین بخش‌های برنامه نود شب گذشته بود. این آخرین مورد البته موضوع پرسش پیامکی نود هم بود و از مردم خواسته شده بود از میان چهار گزینه «بی‌توجهی به اصول اخلاقی حرفه‌ای»، «توجه بیش از اندازه رسانه‌ها به بازیکنان»، «حمایت مدیران از بازیکنان خاطی و بستن قراردادهای غیر حرفه‌ای» و «ضعف مربیان در کنترل بازیکنان» یکی را ‌عامل اصلی بازیکن سالاری در فوتبال ایران انتخاب کنند.

بنا بر این گزارش، برنامه نود با مرور خلاصه بازی ملوان و ذوب‌آهن آغاز شد و جعفری، عادل را به ‌عنوان کار‌شناس داوری همراهی می‌کرد؛ نادر جعفری، کار‌شناس داوری برنامه نود بود. طبق نظر جعفری در بازی ملوان با ذوب آهن، داور در اعلام پنالتی به سود ملوان اشتباه کرده بود. همچنین در نیمه دوم مسابقه، ضربه بازیکن ملوان از خط دروازه ذوب آهن عبور کرده بود که داور به اشتباه گل سالم ملوان را اعلام نکرد. با مروری بر جدول امتیازات و اتفاقات فوتبال ایران در پایان هفته چهاردهم، خلاصه بازی صبای قم و نفت تهران هم پخش شد.

عادل فردوسی‌پور که در آعاز برنامه‌اش از وضعیت درمانی مرتضی پاشایی گفته بود، در ادامه هم گزارشی در خصوص وضعیت سلامتی غلامحسین مظلومی پخش کرد و در گفت‌وگویی با فرزند وی، آخرین وضعیت درمانی اسطوره باشگاه استقلال را جویا شد. با حضور دوربین‌های تلویزیونی در ورزشگاه‌ها، عادل فردوسی‌پور این فرصت را داشت تا در نود درجه این هفته حسابی با همه شوخی کند. در این بخش خمیازه‌های پیام صادقیان در تمرین پرسپولیس، اعتراض رضا حقیقی به تعویض، عدم اقتدار حمید درخشان در برخورد با بازیکنان و… سوژه بود. همچنین شادی گل ادینیو بعد از گلزنی به استقلال که با گرفتن دوربین یکی از عکاسان همراه بود، در این بخش مورد توجه قرار گرفت و عادل فردوسی‌پور کنایه‌ای به دلتنگی بازیکنان برای دوربین‌ها (دوربین‌های صدا و سیما) در دو هفته‌ای که ورود آن‌ها به ورزشگاه ممنوع بود، زد.

جشن تولد علی کریمی

برنامه نود به مناسبت جشن تولد علی کریمی با وی گفت‌وگو‌‌ مفصل و خودمانی ‌ترتیب داده بود که بخشی از آن در برنامه دوشنبه شب نود پخش شد.

نخندی می‌گویند بد اخلاق است

همیشه نمی‌خندم. اگر زیاد بخندی می‌گویند طرف… ولی اگر نخندی هم می‌گویند بد اخلاق است.

کم حرف می‌زنم ولی یک بار جبران می‌کنم

کلا کم حرف هستم، ولی وقتی یک بار صحبت می‌کنم همه چیز را جبران می‌کنم. همه صحبت‌ها را جمع می‌کنم یکباره بگویم.

هیچ کس به من کادو نمی‌دهد

‌کسی به ما در روز تولدمان کادو نمی‌دهد. تازه می‌گویند باید سور یا شام و ناهار هم بدهیم. هزینه هم روی دستمان می‌ماند. من دعا می‌کنم تولدم دیر به دیر و یک سال در میان بیاید.

در درس نخواندن نخبه بودم

من در درس نخواندن نخبه بودم. دوران طفولیت در وردآورد کرج بودیم، ولی وقتی به نوجوانان سایپا رفتم، همراه پدر و مادرم به مارلیک کرج رفتیم. پدر و مادرم هنوز آنجا هستند.

از بچگی شکمو بودم

ما از بچگی به شکمو بودن معروف بودیم. حتی در میان فوتبالیست‌ها هم شکمو بودیم. منصورخان (پورحیدری) روی این قضیه حساس بود و مراقب غذا خوردن ما بود. ابتدا که به تیم ملی دعوت شده بودم، بازی نمی‌کردم. وقتی با بچه‌های تیم ملی به سالن غذا خوری می‌رفتیم، نمی‌توانستم زیاد غذا بخورم ولی بعدا من یک سانس زود‌تر می‌رفتم و غذا می‌خوردم. بعد دوباره همراه بازیکنان یک سانس دیگر غذا می‌خوردم.

خواب بودم که گفتند فیکس هستم

بعد از ناهار سنگین رفتیم که بخوابیم. در خواب بعد از ناهار بودیم که «برادر ابراهیم» در اتاق را زد. وقتی او در می‌زد، مشخص بود که باید فیکس بازی کنیم. من هم یکی توی سرم زدم و رفتم داخل زمین ولی خدا را شکر همه چیز ختم به خیر شد.

دروازه بانی را دوست داشتم

در تمرینات تیم ملی پنالتی زیاد می‌زنم. از بچگی دوست داشتم دروازه‌بان شوم، ولی دیدم تا وقتی فرشید (کریمی) هست چیزی کاسب نیستم.

عابدینی گفت کارگر ساختمانی از تو بهتر است‌

امیر عابدینی یک بار به من گفت، اگر جای تو کارگر ساختمان می‌آوردم بهتر بود. ایشان ‌اوایل که ‌به پرسپولیس رفته بودم، به من لطف داشت.

دوست دارم خداحافظی کنم

من دو بار از فوتبال ملی خداحافظی کرده‌ام. زمان قطبی رسما اعلام نکردم. اصلا دوست دارم خداحافظی کنم و فردا دوباره سلام کنم.

کفش و لباس می‌خریدم

بچگی خیلی چیز‌ها را نمی‌توانستیم بخریم که برایمان عقده شده بود. علاقه داشتیم وقتی دستمان به دهنمان رسید، خاطران بچگی را جبران کردیم. اتومبیل نه، اولین چیزهایی که دوست داشتم بخرم، بیشتر کفش و لباس بود. من به ماشین علاقه نداشتم. با پولی که داشتم می‌شد، یک کفش فوتبال یا لباس مهمانی خرید، ولی ‌ترجیح می‌دادم کتانی بخرم. لباس مهمانی برایم مهم نبود.

وضع پروین خوب بود؛ من کیک و نوشابه می‌خوردم

وضع علی پروین خوب بود که آبگوشت و جگر می‌خورد. وضع ما خوب نبود. شاید باورتان نشود ولی در نوجوانان و جوانان خیلی رخ می‌داد که کیک و نوشابه بخورم و بروم سر بازی. خب وضع پروین خوب بود که کله پاچه و آبگوشت می‌خورد.

من خودم پاچه دوست دارم

پروین پاچه دوست داشت و به بازیکنان هم توصیه می‌کرد پاچه بخورید بخصوص بازیکنانی که مشکل مچ پا داشتند؛ من هم خودم پاچه خیلی دوست دارم [با خنده].

علی کریمی همچنین در ادامه در واکنش به دو اسمی که برایش مطرح شد، مطالب زیر را گفت؛

علی پروین: از اسطوره‌های فوتبال ایران و پرسپولیس

علی دایی: بالاخره کسی که دنبال منافع خودش است. دوست و رفیق برایش ارزشی ندارد. دایی تا زمانی که منافعش ایجاب کند، دوست و رفیق شماست. نه فقط با من. با خیلی از بازیکنان دیگر. من علاقه‌ای ندارم با این آدم‌ها رابطه داشته باشم.

دیگر گزیده‌های صحبت علی کریمی که قرار است هفته‌های بعد پخش شود، به این شرح است؛

* لایی خورم خوب بود.

* با استقلال قرارداد داخلی هم بستم.

* ماگات گیر داد اینجا دوبی نیست و فرق می‌کند.

* همسایه‌ها شاکی بودن چون مدام شیشه‌ها را می‌شکستیم.

* علی آقا گفت یک مدت استراحت کن. ما هم از خدا خواسته.

یک کسانی جنبه هر حرفی را ندارند‌

این گزیده‌ای از سخنان کریمی بود و فردوسی‌پور تأکید کرد که بخش‌های دیگر گفت‌وگو در هفته‌های دیگر پخش شود. در پایان مصاحبه، عوامل برنامه نود برای کریمی جشن تولد گرفتند و برای وی کیکی ‌در هتل آوردند. کریمی ابتدا با شوخی به چاقو‌ میوه خوری که برای کیک بریدن به او داده بودند، اشاره کرد. سپس به شوخی به عوامل برنامه نود گفت: این تکه بزرگ کیک را باید بدهیم به عادل چون هیچ وقت چاق نمی‌شود.

پس از صحبت‌های کریمی بود که بازی استقلال و تراکتور پخش شد و این بهانه‌ای شد تا استقلالی‌ها به عدم اجرای حکم کمیته استیناف در خصوص برگزاری بازی بدون حضور تماشاگر اعتراض کنند.

در ادامه مدیر رسانه‌ای باشگاه استقلال روی خط برنامه آمد و نسبت به اجرایی نشدن حکم کمیته استیناف مبنی بر محرومیت تماشاگران تراکتورسازی در بازی با استقلال اعتراض کرد و آن را به کشوی جادویی دبیر فدراسیون فوتبال مرتبط دانست.

محمد نوری فر گفت: پرسش ما این است که چرا حکم کمیته استیناف بعد از بازی با استقلال باید اجرایی شود. همچنین رسول خطیبی سرمربی تراکتورسازی روی خط آمد و گفت: باید قدر هواداران را بدانیم، نه اینکه توی سر آن‌ها بزنیم. خطیبی افزود: دوست داشتم به بار فنی بازی تراکتورسازی با استقلال هم توجه شود. این بازی هم برای استقلال هم برای تیم خودمان بار فنی زیادی داشت.

گزارش تقویم نود هم که دیگر جای خودش را در بخش‌های این برنامه پیدا کرده بخش بعدی برنامه نود بود که پر بود از جشن تولد اسطوره‌ها؛ از مارادونا تا دل‌پیرو. در قسمت تقویم نود، مناسبت‌ها و مسابقات زیادی در نظر گرفته شده بود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به شکست ایران برابر عربستان در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴، مرور دیدار پرسپولیس با داماش در آبان سال ۱۳۹۰ و حرکت شیث رضایی و محمد نصرتی، شکست ایران برابر ایرلند در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲، تولد علی کریمی و محمد دادکان و… اشاره کرد.

پس از تقویم نود بود که دو پیشکسوت فوتبال ایران، کلانی و جاسمیان مهمان ویژه برنامه نود بودند تا در خصوص پدیده بازیکن سالاری در فوتبال ایران صحبت کنند. آن‌ها درباره مشکل بازیکن سالاری در فوتبال ایران صحبت‌ها و راهکارهایی را ارائه کردند. کلانی با مرور یکی از خاطراتش گفت: کلاس ششم دبیرستان بودیم که با پرتاب یک راکت تنیس به سمت دوستم، او را مصدوم کردم و سرش آسیب دید. من شاگرد ممتاز مدرسه بودم ولی اخراج شدم. چند روز بعد هم با یک تیم مجارستانی بازی داشتیم ولی مرا بازی ندادند و حتی روی نیمکت هم ننشستم، چون تخلف من از مدرسه به تیم گزارش شده بود و به خاطر اخلاق محور بودن فوتبال در آن زمان، در آن مسابقه کنار گذاشته شدم.

مهدی تاج رئیس سازمان لیگ فدراسیون فوتبال، مهمان تلفنی برنامه نود بود که در خصوص تغییر زمان بازی‌های لیگ در هفته پانزدهم گفت: با توجه به بازی تیم ملی در روز سه شنبه، بازی‌های این هفته بجز یک دیدار، به جای پنجشنبه و جمعه، جمعه و شنبه برگزار خواهد شد. وی در مورد کودکانی که پیش از دیدار‌ها به زمین می‌آیند گفت: برای توپ جمع کن‌ها لباس‌های گرم در نظر گرفته‌ایم، ولی به فکر این کودکان نبودیم و انتقادات بجاست و باید برای این کودکان نیز لباس گرم تهیه کنیم و این قضیه را رسیدگی می‌کنیم. وی همچنین شرط دعوت مجدد از مهرداد پولادی به تیم ملی را بازگشت به ایران و بازی کردن در یک تیم نظامی عنوان کرد.

حمید درخشان سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس روی خط تلفنی برنامه آمد و گفت: زمانی که من به پرسپولیس آمدم به بازیکنانم نیاز داشتم و با ‌وجود این، هرگاه رفتار اشتباهی از بازیکنان دیدیم به کمیته انضباطی اعلام کرده و با آن‌ها برخورد جدی می‌شود، ولی شما بگویید با شرایط موجود ‌باید چه می‌کردم؟!

وی ادامه داد: ما تنبیهات خود را انجام می‌دهیم و این طور نیست که با آن‌ها برخورد نشود. اگر با تمامی بازیکنان برخورد ‌و آن‌ها را چند بازی محروم کنیم، دیگر بازیکنی برای من نمی‌ماند! متأسفانه بازیکنان ما هنوز شرایط فوتبال حرفه‌ای را نمی‌دانند، قانونی تصویب شود که بازیکن در صورت انجام هرگونه تخطی و مصاحبه علیه باشگاه، از طرف کمیته انضباطی باشگاه جریمه شود و به طور قطع برخورد جدی با بازیکنان سبب می‌شود دیگر شاهد بی‌انضباطی در فوتبال نباشیم. من بازیکن را علت اصلی بازیکن سالاری در فوتبال می‌دانم.

اظهارات جنجالی دایی علیه وزیر ورزش و جوانان، مایلی‌کهن و علی کریمی

در حالی که برنامه نود به بخش پایانی خوپ نزدیک می‌شد و به گفته عادل فردوسی‌پور وقت چندانی هم ‌نمانده بود، علی دایی روی خط برنامه آمد تا درخصوص شکایت وزیر ورزش و جوانان از وی توضیحاتی ‌دهد. سرمربی پیشین تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید، در ماجرای شکایت وزیر ورزش از وی به اسناد زیادی رسیده ‌که این اسناد می‌تواند دست همه را رو کند. دایی همچنین با انتقاد از صحبت‌های علی کریمی، پاسخ صحبت‌های مربی تیم ملی را داد.

به گزارش ‌مهر، علی دایی درباره شکایت وزیر ورزش و جوانان از وی با بیان مطالب فوق اظهار کرد: هم وزیر ورزش و هم وزارتخانه این حق را دارد که از من شکایت کند. مطمئن باشید همان طور که در گذشته تا آخر یک کار پیش رفته‌ام، این بار هم حرفم را ثابت خواهم کرد.

دایی افزود: دست وزیر ورزش درد نکند! باید از او تشکر کنم چون این شکایت ان شاءالله باعث می‌شود که خیلی از حقایق در دادسرا مشخص شود. زمانی که در پرسپولیس بودم، از طریق افراد موثق و معتبر به من خبر می‌دادند که وزیر تمایل دارد مرا برکنار کند و چند بار خواستار این مسأله شده است.

سرمربی پیشین پرسپولیس تأکید کرد: من با این مخالف نیستم که ایشان شکایت کرده‌اند و یا حرف از برکناری زده‌اند. به هر حال ایشان رئیس مجمع باشگاه بوده و حق دارد. وزارت ورزش مثل هر فرد و نهادی حق دارد از هر فردی که دوست دارد شکایت کند. مطمئنا باید کار را قانونی جلو برد تا حقانیت یک طرف ثابت شود.

دایی ادامه داد: متأسفانه در این مدت فضاسازی رسانه‌ای منتسب به وزارت ورزش صورت می‌گیرد ولی مردم آنقدر عاقل هستند که فریب حرف‌های دیگران را نخورند. بعد از شکایت وزیر، اسناد زیادی به دست ما رسیده ‌که می‌تواند دست همه را رو کند.

وی با بیان اینکه تقاضای مواجهه حضوری با وزیر ورزش را در دادگاه کرده است، گفت: وزیر باید در دادگاه روی قرآن قسم بخورد که چنین حرفی نزده است. آقای زارع نماینده مردم آباده در مجلس شاهد است. زمانی که چک اسپانسر باشگاه برگشت خورد، ما از زارع تقاضا کردیم تا از وزیر ورزش برای باشگاه دو میلیارد تومان قرض بگیرد تا بعد از پاس شدن چک، این پول را برگردانیم. زارع از وزیر تقاضای این مبلغ را کرد، ولی وزیر گفته بود «ما چند بار از رحیمی خواستیم تا دایی را برکنار کند. تا زمانی که دایی هست به پرسپولیس کمک نمی‌کنیم».

سرمربی پیشین پرسپولیس درباره صحبت‌های علی کریمی در برنامه نود که وی را «منفعت طلب» خوانده بود، گفت: باید یکسری چیز‌ها را یادآوری کنم. اتفاقاتی که در گذشته در فوتبال ما افتاده، از یاد مردم نرفته است؛ از اخراج در بازی‌ها گرفته تا جام جهانی آلمان و درگیری با مربیان ملی و باشگاهی.

دایی در ادامه انتقادش به علی کریمی، تصریح کرد: شما می‌توانید از مربیانی مثل ژوزه، دنیزلی، برانکو و دیگران بپرسید که چه کسانی دنبال منافعشان بودند. یک ضرب المثلی هم هست که می‌گوید «کبوتر با کبوتر، باز با باز».

وی پایش را فرا‌تر از این گذاشت و‌ سربسته به افشاگری علیه کریمی پرداخت؛ ایشان از رفاقت صحبت می‌کند. شما یادتان است که او در ماه رمضان از استیل آذین اخراج ‌و آن هجمه‌ای که ایجاد شد، چه کسی چه کارهایی کرد؟ مردم بهتر از همه ما را می‌شناسند. به هر حال من هیچ وقت توهین نکرده‌ام.

علی دایی که میهمان تلفنی برنامه نود بود، صحبت‌هایش را به سوی محمد مایلی کهن چرخاند و گفت: اگر قرار باشد به خاطر اینکه ایشان مربی من بوده است، هر کاری را انجام دهد که نمی‌شود. با تمام احترامی که برای کانون مربیان قائلم، آن‌ها بیانیه‌ای دادند که انگار من مجرم هستم! خدمات افرادی فوتبالی قابل ستایش است، ولی اینطور هم نیست که اگر کسی خدمت کرد، قانون را نادیده گرفت. اگر این طور باشد که مارادونا و پله باید آدم بکُشند.

سرمربی پیشین پرسپولیس افزود: من باعث به زندان رفتن هیچ کس نشدم. اگر هم دادگاه رأیی را صادر کرده، ‌به خاطر صحبت‌های خودشان بوده است.

دایی درباره اینکه چرا نسبت به مایلی کهن گذشت نمی‌کند، اظهار کرد: دیگر باید چند بار گذشت کرد؟ مگر این همه گذشت کردیم اثر داشت؟ صحت و سقم صحبت‌ها را دادگاه تعیین می‌کند نه من. بدبختانه ایشان اصرار دارد که رأی اجرا شود. حالا اگر فردی اظهار ندامت کند، بحث بخشش هم پیش می‌آید نه فردی که روی حرفش بماند و من بگویم باشد. من از اول همه چیز را به قانون سپردم.

در ادامه، مازیار ناظمی رئیس پایگاه اطلاع رسانی وزارت ورزش روی خط برنامه آمد و تأکید کرد که وزیر نظری روی برکناری دایی نداشته است. وی گفت: متأسفانه رویه‌ای که آقای دایی سال‌هاست دنبال می‌کند این است که با جنجال و هیاهو دیگران را متهم می‌کند. ایشان هر موضوعی را که به ذهنش می‌رسد، ‌می‌گوید و دشمنان فرضی و همه مسائل را به هم مرتبط می‌کند. در حالی که وزیر ورزش حتی به اندازه اختیارش به عنوان رئیس مجمع هم در برکناری دایی حرف نزد.

ناظمی تأکید کرد: یکی از دلایلی که وزیر مخالف برکناری دایی بود، قرارداد سنگین ایشان بود که فوق العاده شگفت انگیز بود و هزینه زیادی برای وزارت ورزش داشت.

علی دایی بعد از شنیدن این صحبت‌ها، مجددا روی خط آمد و این بار گفت: طرف من وزیر است. فرستادن فیل، سرباز و اسب درست نیست! اگر وزیر صحبتی دارد ما جوابگوی ایشان خواهیم بود، ولی جوابگوی ناظمی نیستم، چون در پرونده من سمتی ندارد. ایشان نمی‌تواند نماینده وزیر باشد. چون گودرزی از ما شکایت کرده است، فقط جواب او را می‌دهم.

ناظمی در واکنش به این جملات، اظهار کرد: دایی باید این را در نظر بگیرد که وزیر باید به موضوع ورزش برسد و نمی‌تواند کارش را تعطیل کند و فقط سر بحث دایی بنشیند. اجازه بدهید همه چیز در دادگاه مشخص خواهد شد.

دایی در پایان با تأکید بر اینکه اعضای هیأت مدیره پرسپولیس به خاطر اینکه توسط وزارت ورزش منصوب شده‌اند، علیه وزیر صحبتی نخواهند کرد، گفت: الان یک مرد پیدا شده است (زارع نماینده مجلس) که نمی‌خواهد حق را ناحق کند. خواهش می‌کنم با زارع تماس بگیرید تا خیلی مسائل روشن شود.

پس از صحبت‌های دایی و پاسخ‌های مازیار ناظمی، زارع نماینده آباده هم به حمایت از دایی روی خط آمد. همچنین حمیدرضا سیاسی رئیس هیأت مدیره باشگاه تلفنی عنوان کرد که وزیر ورزش خواستار برکناری دایی نبوده است. بعد از اتمام صحبت‌های سیاسی، دایی مجددا روی خط برنامه نود آمد و گفت: من از آقای سیاسی فایل صوتی دارم که دقیقا بر عکس این حرف را زده است. این فایل الان پیش من است ولی کیفیت ندارد که برایتان پخش کنم. اگر بخواهید آن را در اختیار برنامه می‌گذارم تا هفته بعد پخش شود.

همچنین مازیار ناظمی رئیس پایگاه اطلاع رسانی وزارت ورزش در جواب دایی روی خط آمد و گفت: آقای دایی که دم از اخلاق می‌زند، چطور از دیگران فایل صوتی دارد. خب ما هم چند فایل صوتی داریم که اگر بخواهید در اختیارتان قرار می‌دهیم. برنامه طولانی نود در حالی به اتمام رسید که گزارشی از فوتبال پایه و لیگ‌های پایین‌تر پخش شد. در پایان برنامه بیش از یک میلیون ۴۰۰ هزار نفر در مسابقه پیامکی شرکت کرده بودند که به ترتیب ۵۶ درصد نقش مدیران و ۱۶ درصد نقش بازیکنان را در مسأله بازیکن سالاری مقصر دانستند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه